Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top


KAS SINA OLED EMPAAT?
26/02/2014

KAS SINA OLED EMPAAT?

Kas Sa tajud tundeid enda ümber ja oled nagu kameeleon, kelle meeleolu muutub vastavalt sellele, millised inimesed Sind ümbritsevad?

Oled tundlik kõige ümbritseva suhtes? Tead alati intuitiivselt rohkem kui teised? Sul on piinarikas ja väsitav olla rahvarohketes kohtades.

 

Suheldes teistega, tunned end tihti kurnatud ja väsinuna? Vajad aega, et olla omaette? Sa tunned juskui ei kuuluks  siia maailma? Kõike seda tajudes, ühel hetkel Sa tunned, et ei jaksa seda koormat enam kanda.

Ja Sa ei peagi.

 

Seda kõike Sa koged sellepärast, et Sa oled empaat. Sa tunnetad maailma hoopis teistmoodi ja mitmel erineval tasemel, kui teised. See teadmine toob Sulle mõistmist ja arusaamist, miks Sa nii või teisiti tunned. See on jõud Sinu sees, mis vajab avastamist. Sinuga ei ole midagi lahti, vaid vastupidi, see on midagi, millest Sa hakkad peagi rõõmu tundma. Sa oled loodud särama, kui päike.

 

KES ON EMPAAT?

 

Empaat on keegi, kellel on võime tunda ja tajuda teiste inimeste emotsioone. See on ehk empaadi kõige üldisem definitsioon. Tegelikult on ta midagi palju enamat, olles tihti selgelttundja mitmel tasemel. Sõna empaat tuleb kreekakeelsest mõistest empatheia, mis tähendab kirge ja sõna patheia, mis tähendab kannatuste kogemust. Laialdasemalt hakati kasutama sõna empaat (inglis keeles empath) filmi Star Trek ühe tegelaskuju järgi, kus üks naisterahvas suhtles teiste ja maailmaga vaikides.

 

Empaat on väga tundlik ümbritsevate energiate suhtes. Ta võib olla tihti tujukas, kuid tegelikult võib see lihtsalt olla teiste emotsioonid tema ümber. Tal on kaasasündinud võime intuitiivselt tunda ja tajuda ümbritsevaid energiaid intensiivsemalt. Empaat on keegi, kelle tunnetamise sensorid on erakordselt tundlikud. Kaugemale ulatuva energeetilise piiri tõttu, empaat tunneb ja tihti ka võtab endasse, teiste inimeste valu. Tavaliselt see aitab küll teisi, pannes neid paremini ennast tundma, leevendades nende vaegusi, aga empaat tunneb ennast seeläbi kurnatuna. Kui sa oled empaat, siis tõenäoliselt  kogu oma elu, ilma et sa oleksid ise seda mõistnud ja sellest aru saanud, oled sa olnud mõjutatud teiste inimeste energiatest. Sinu elu on olnud alateadlikult mõjutatud teiste ihadest, soovidest, mõtetest ja meeleoludest.

 

Empaadiks olemine on väljakutse. Ta tunneb kõike, isegi kui ta ei ole sellest ise teadlik. Empaat on tundlik nii nähatava kui ka mittenähtava suhtes, mõistes inimeste kehakeelt, hääletooni, keha liigutusi ning sõnu. Ta lihtsalt teab teiste inimeste motiive ja kavatsusi.

 

Sa kas oled empaat või ei ole. Seda ei ole võimalik õpetada ja seda ei ole võimalik õppida selliselt, nagu empaat seda tajub. Kuid iga inimene on tegelikult oma olemuselt empaatiline, mida on võimalik  äratada, arendada, mõistmaks ja saamaks paremini aru teistest inimestest. Kuid empaadil on need võimed ja oskused palju sügavamad ja tundlikumad. Empaadiks sünnitakse ja sündides ollakse oskusteta empaat, aga sul on võimalik õppida juhtima oma kingitust.

 

Empaadid on väga mõistvad teiste inimeste suhtes. Nad teavad, kui mõne loo taga on veel midagi enamat, kui välja räägitakse või näidatakse. Nad on tundlikud televisooni, filmide, uudiste ja saadete suhtes. Vägivald ja emotsionaalsed draamad, šokeerivad tseenid ja emotsionaalse valu tekitamine võib ajada empaadi kergesti tasakaalust välja ja isegi nutma. On üsna tavaline, et paljud empaadid, teadmata oma kingitusest, otsivad abi ja leevendust läbi alkohooli, uimastite, seksi, toidu või mõnest muust sõltuvusest. Empaadiks olemine tähendab, et sa oled alati vastuvõtlik teiste inimeste tunnetele ja energiatele. Tihti on ta teadlik lähedaste inimeste tervislikust olukorrast ja vaimsest seisundist, isegi kui nende füüsiline vahemaa on väga suur. On tavaline, et empaat läheb endast välja või tunneb ennast väga halvasti näiliselt ilma mingi põhjuseta. Hiljem avastades, et samal ajal keegi tema lähedastest elas üle midagi traumaatilist.

 

Paljud empaadid kogevad kroonilist väsimust, tundlikkust keskkonna suhtes või seletamatuid valusid päevast päeva. Need kõik kogetavad tulevad suure tõenäosusega välistest teguritest, mitte neist endist. Empaat elab siin maailmas, kogudes teiste inimeste emotsioone, energiaid ja karmat. Nad on nagu psüühilised käsnad, mis korjavad üles teiste inimeste psüühilise ja emotsionaalse seisundi, milleks enamasti on negatiivsed emotsioonid, nagu valu, kannatused, kurjus, stress jne. Nad saavad aru, kui keegi on valudes ja soovivad, et ta tunneks ennast paremini. Empaat on rahusobitaja. Ebakõlad tekitavad temas ebamugavustundeid ja seetõttu ta juba alateadlikult kulutab oma energiat, et harmoniseerida õhkkonda. Nad imevad endasse nii palju psüühilist prahti, et lõpuks nad ummistuvad. Mida aeg edasi, seda rohkem ja rohkem tunneb ta ennast seetõttu õnnetu ja masendununa. Ta võib isegi tunda, justagu läheks hulluks.

 

Empaadil on kalduvus rohkem tunda, mis toimub väljaspool teda, kui mis toimub tema sees. See võib põhjustada empaadil omaenda vajaduste ignoreerimist. Ta võib olla nagu magnet. Isegi täiesti võõrad inimesed leiavad, et on väga lihtne ja kerge rääkida ka oma kõige isiklikumatest asjadest empaadile. Enne kui nad sellest arugi saavad, on nad juba avanud oma südame ja hinge empaadile, kuigi nad ei kavatsenud seda teha teadlikult. See juhtub inimese alateadvuses, kus ta tajub intuitiivselt, et empaat on kaastudlik ja mõistev kuulaja.

 

Empaadid võivad olla entusiastlikud, rõõmsad, kaasahaaravad, hetke nautimas, kui ka ülimalt humoorikad kõige ebatavalisematel hetkedel. Teiselt poolt võivad neil olla sagedad tujumuutused, mis tulenevad neid ümbritsevate inimeste emotsioonide endasse imemisest. Nende meeleolu võib muutuda välgukiirusel, olles ühel hetkel ülirõõmus ja järgmine hetk väga kurb. Paljud empaadid ei mõista, mis toimub nende sees. Nad ei tea, et nüüd nad tunnevad teise inimese emotsioone, nagu enda omi ning samal ajal peegeldades neid ka välja. Nad võivad olla segaduses, et ühel hetkel on kõik hästi ja siis järgmisel tunnevad end masendununa ja üksikuna. Empaadi sellisest ühendusest maailmaga on vaja mõista nii neil endil kui ka teistel.

 

Empaadile on suur väljakutse elada tervislikult meie ühiskonnas, kui ta ei ole teadlik oma tundlikkusest. Ja seetõttu tihti nad eelistavad olla omaette.

 

Kui empaat on ümbritsetud rahu ja armastusega, siis tema keha omastab selle ja puhkeb õitsele.

 

empaat.ee